Kontakt

  33 861 29 44
  500 253 550
@   sola@bpsola.pl

Biuro podróży SOŁA -  Poradnik Podróżnika


 

Poradnik - Polak za granicą, informacje ogólne
http://poradnik.poland.gov.pl/
 
Adresy polskich placówek za granicą
http://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/polskie_placowki/placowki
 
Informacje wizowe
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/zasady_wjazdu_obywateli_polskich_do_poszczegolnych_panstw

 


DOKUMENTY

Koniecznie sprawdź ważność paszportu. Musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Przed podróżą wykonaj dwa ksera biletu lotniczego, paszportu, prawa jazdy. Pozostaw jedną kopię w domu, natomiast drugą trzymaj zawsze w bagażu podręcznym. Powinieneś zapisać w telefonie komórkowym, numery telefony do banku, aby móc szybko w razie potrzeby zastrzec kartę kredytową. Ponadto zapisz telefon do placówek dyplomatycznych Twojego kraju. W przypadku kradzieży lub zguby dokumentów, ułatwi i przyśpieszy wydanie duplikatów.

 


BAGAŻ   

Pamiętaj o podpisaniu bagażu. Odpowiednio zorganizuj transport z i na lotnisko, abyś był na lotnisku na czas. Zawsze sprawdzaj dokładnie taryfy lotnicze oraz przepisy każdej linii lotniczej, w tym te, które dotyczą bagażu podręcznego.

 


SZCZEPIENIA I LEKI 

Zapytaj z wyprzedzeniem lekarza, czy do krajów, do których się wybierasz, nie są wymaganie lub zalecane szczepienia ochronne. Poproś ponadto Twojego lekarza, aby przypisał wszystkie leki, które możesz potrzebować. Zwróć uwagę, że leki muszą być przewożone w oryginalnych opakowaniach. Należy też mieć przy sobie opinię lekarską, z której jasno wynika, że leki są nam potrzebne. Jeśli planujesz zabrać większą liczbę leków, skontaktuj się wcześniej z ambasadą kraju, do którego się wybierasz. Jeśli picie lokalnej wody nie jest zalecane, korzystaj tylko z wody butelkowanej. Unikaj ponadto warzyw i potraw niewiadomego pochodzenia, jedz tylko te owoce, które możesz obrać. Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody w miejscu docelowym i zapakuj odpowiednie ubranie.

 


WYMIANA WALUT 

Przed podróżą, wymień niedużą kwotę pieniędzy na lokalną walutę, która umożliwi Ci wykonanie telefonu, skorzystanie z toalety, zakup jedzenia czy zapłacenie za taksówkę z lotniska do hotelu.

 

 


 

PRAKTYCZNE INFORMACJE

BUŁGARIA

Stolica: Sofia

Język: Obowiązuje język bułgarski, W dużych miejscowościach turystycznych można porozumiewać się w języku rosyjskim oraz angielskim.

Waluta: Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew (BGN), 1 lew = 100 stotinek. Kurs bułgarskiego lewa jest SZTYWNO powiązany z kursem euro w stosunku 1EUR=1,9558 BGN. Wiele kantorów pobiera prowizję.

Klimat: Pogodę w Bułgarii charakteryzuje gorące i suche lato oraz chłodne i wilgotne zimy. Klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna.

Czas: Wschodnioeuropejski, przebywając w Bułgarii przestawiamy godzinę do przodu w stosunku do czasu polskiego.

Wiza (przepisy wjazdowe, celne): Polacy nie potrzebują wizy na pobyt turystyczny w Bułgarii, wjazd odbywa się na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. W Bułgarii honorowane jest polskie prawo jazdy.

Szczepienia: Żadne szczepienia nie są wymagane.

Woda: Woda z kranu jest czysta , jednak zalecamy pić wodę przegotowaną bądź butelkowaną.

Fotografowanie: Zabronione jest fotografowanie obiektów militarnych i strategicznych obiektów państwowych.

Ubiór: Nie ma specjalnych wskazań co do określonego ubioru. Prosimy jednak pamiętać by podczas zwiedzania obiektów sakralnych być odpowiednio ubranym (zakryte ramiona i kolana).

Zakupy: Ceny w bułgarskich sklepach są zbliżone do cen polskich, w większości sklepów można płacić kartami płatniczymi.

Napiwki: W Bułgarii napiwki nie są obowiązkowe, ale mile widziane. Zwyczajowo napiwki w restauracjach wynoszą około 10 % wartości rachunku, niewielkie napiwki daję się również np. taksówkarzom, bagażowym, portierom.


 

Zadaj nam pytanie